Skořicový sirup

HORKÝ I STUDENÝ NÁPOJ

Co mě inspirovalo k výrobě Skořicového sirupu?

Na začátku prosince 2019 jsem si udělala výlet s mladší dcerou na Moravskou boudu v Krkonoších s tím, že je zde vyhlášená kuchyně. Mým cílem byla turistika (mám ráda, když mě můj krokoměr chválí), přírodovědně poznávací cesta směr Moravská bouda.No a když už tam budeme, tak jsem se chtěla juknout i na vedlejší Dvořákovu boudu. A právě tam mě zaujal letáček s nápisem HORKÝ SKOŘICOVÝ NÁPOJ.

Protože skořici miluju, nebyla jiná cesta než si tento nápoj objednat. Mňam, mňam a mňam. Pán měl sirup v půllitrové lahvi a byl světlý. Bylo vidět, že v něj plave mletá skořice. Vzal velký panák , nalil sirup, šup s ním do hrnku a zalil ho horkou vodou. V tom sychravém počasí s poletujícím sněhem tento horký nápoj fakt bodnul.

Cink a nápad byl na světě. Jdu do toho. Uvařím skořicový sirup a dám ho všem pod stromeček jako dárek. Dárky s láskou a vlastnoručně dělané mají přeci největší hodnotu, že ano? Pro mě tedy jo.

Tak a jdeme na to…………jen upozornění. Dala jsem si více receptů dohromady a přizpůsobila svým potřebám.

Co budeme potřebovat:

  • 1,5 l vody
  • 50 g celé skořice
  • 1 – 2 citrony
  • 1 sáček mleté skořice
  • 500 g třtinového cukru
  • nějakou gázu nebo plenu nebo hustý cedník
  • láhev na hotový sirup

Do hrnce (já používám nerez) nalijte vodu a vložte celou skořici. Na mírném ohni vařte půl hodinky. No a tady jsem si říkala: “ Jééé, já mám ten sirup o hodně tmavší, než na té Dvořákově boudě“. Proto jsem pak uvařila ještě jeden SKOŘICOVÝ S POMERANČEM. No nic, pokračujeme. Odstavíme z plotny a necháme cca hodinku louhovat.

Přes síto vymačkejte citrony, přidejte cukr a mletou skořici. Povařte ještě cca 30 -45 minut. Poté přeceďte přes gázu do lahví. Uzavřete a nechávejte v lednici.

To, že je skořice úžasný antioxidant, že příznivě působí při léčbě cukrovky a demence. Tak na to si udělám čas a napíšu samostatný článek. Každopádně tento sirup můžete použít v zimě pro přípravu teplého nápoje a v létě pro přípravu studeného nápoje.  Stačí panák toho sirupu , zalít horkou nebo studenou vodou a je to. Přeji vám dobrou chuť a děkuji za váš zájem.